Keď máš titul, si odborník

thumbnail

K napísaniu tohto príspevku ma inšpiroval jeden dnešný telefonát. Už som ho mala v úmysle napísať dlhšie, ale zrejme dnes je ten správny čas. 

Telefonicky sa mi ozvala pani, ktorá sa zaujímala o semináre o etikoterapii. Ja jej úprimne ďakujem za záujem. Nie kvôli mne, ale kvôli nej samej. Ďalší pozitívny signál pre mňa, že ľudia sa zaujímajú o svoje zdravie, že túžia po vedomostiach, po poznaní, že túžia po spokojnom a radostnom živote. Úžasné!!!

Prišla ku mne počas nášho rozhovoru otázka, či mám vyštudovanú psychológiu. Vysokú školu vyštudovanú teda mám, ale konkrétne psychológia to nie je. Aj keď moje zameranie nie je od toho ďaleko a počas štúdia som mala hodiny psychológie.  Je zvláštne, že ľudia potrebujú na všetko papier. Nečudujem sa. Tak boli naučení. Ale čím ďalej tým viac sa presviedčam, že niektorým ľuďom je "papier" akurát tak na dve veci. Je smutné, že na základe toho, či ste jeho vlastníkom alebo nie - ľudia posudzujú vašu prácu, vaše vedomosti a znalosti. Na základe titulu merajú vašu odbornosť, šikovnosť, vašu inteligenciu. Bohužiaľ toto "intelektuálne snobstvo" niekedy prináša demoralizujúce dôsledky. Naozaj ľudia veria tomu, že niekto s niekoľkými titulmi je inteligetný, odborník a to dáva záruku, že iba ten dokáže pomôcť, naučiť, vysvetliť. Z môjho pozorovania však práve títo ľudia majú najväčšie psychické a osobné problémy. Netvrdím, že sú takí všetci, že nikto z nich nerobí svoju prácu zodpovedne a dobre. To  v žiadnom prípade. Ale naučila som sa, že pravdivejším merítkom inteligencie, šikovnosti, rozhľadenosti, ochoty pomôcť, je niečo úplne iné. Je to plný, šťastný život, ktorý sa žije každý deň a v každom okamihu dňa. Ak ste šťastný, spokojný, máte schopnosť riešiť problémy, máte schopnosť pomáhať, máte schopnosť prijímať informácie, učiť sa a posúvať to ďalej. Človek sa vyvíja. To, že ste kedysi nevyštudovali napríklad spomínanú psychológiu neznamená, že ste neštudovali ďalej, že ste sa neučili to, čo vás zaujíma. Že ste nenašli inú cestu, ktorá váš život zmenila, pomohla vám pochopiť veľa vecí a nasmerovala vás k šťastiu, k spokojnosti, k radosti. A chcete to posunúť ďalej.  Túžite po tom, aby každý človek mal tú možnosť spoznať to tiež. Samozrejme, ak sa tak sám rozhodne.

Poznám veľa takých, ktorí sa venujú podobným veciam, ako ja a sú výborní! A ďakujem Bohu za nich! Verím, že tieto mýty a mentálne vzorce, ktoré tu zatiaľ sú, zaniknú a že hodnota človeka sa bude merať inak. Veľmi sa na to teším!

S láskou Inka

 

Páči sa Vám Pán Občan?

5 Komentárov

 • Majka

  Ale naštudovať ste si to predsa museli. A tiež ste niekde museli aj konzultovať, ináč je to amaterizmus a mohli by ste niekomu trebárs poškodiť zdravie.Aj lekár musí získať odbornosť (nie titul- to je predstava tupcov, že vysoká sa robí pre titul) aby mohol operovať. Osobne by som sa nedala liečiť robotníkom z automobilky, ktorý si prečítal anatómiu.

  • Mária, pointa je niekde úplne inde, než to vnímate vy. Je samozrejmé, že na určité profesie je nutná kvalifikácia. To vôbec nepopieram. A keď ste spomínali lekárov - koľkí z nich majú vyštudovanú medicínu a sú obyčajní amatéri. Robotník z automobilky, myslím si, nemá v úmysle operovať:-)))))))))). Tento článok má iný podtext.

   • Majka

    Pochopila som to veľmi dobre. Dnes si každý myslí, že môže robiť všetko aj bez vzdelania. Je to určitý druh amaterizmu, ktorým sa vyznačuje táto doba. Psychológia je veľmi obšírna veda a určité jej postupy keď sa nesprávne aplikujú môžu byť veľmi nebezpečné.Psychológovia robia pre samostatnú prax ešte zvlášť skúšky.

    • Nuž, ja si to nemyslím, takže každý určite nie. A z môjho pohľadu ste ten článok práve vôbec nepochopili.

 • Maria

  Veľmi krásne a pravdivo napísané.

Pridaj komentár